2024 ACE Eddie Award Winners Include ‘Oppenheimer,’ ‘The Holdovers’

Best Picture favorite “Oppenheimer” and “The Holdovers” were the drama and comedy editing winners at the 74th ACE Eddie Awards, March 3 at UCLA’s Royce Hall. “Oppenheimer” editor Jennifer Lame is now a step closer to winning the Oscar for deftly balancing Christopher Nolan’s interlocking, subjective POVs of J. Robert Oppenheimer (Best Actor nominee Cillian Murphy) in color and adversary Admiral Lewis Strauss (Best Supporting Actor nominee Robert Downey Jr.) in black-and-white.

The other Oscar nominees are “The Holdovers” (edited by ACE president Kevin Tent), Killers of the Flower Moon,” “Anatomy of Fall,” and “Poor Things.”

“Spider-Man: Across the Universe” won the animation award, “Still: A Michael J. Fox Movie” earned theatrical documentary honors, and “Escaping Twin Flames” took the non-theatrical prize.

TV editing winners included “The Last of Us” for drama series, “Beef” for limited series, “How I Met Your Father” for multi-camera comedy series, “The Bear” for single-camera comedy series, “Blue Eye Samurai” for animated series, and “Taylor Swift: The Eras Tour” for variety/talk/sketch/special.

In addition, “Hairspray” director John Waters (the subject of the returning Academy Museum exhibition, “John Waters: Pope of Trash”) received the ACE Golden Eddie Filmmaker of the Year Award; film editors Kate Amend (“The Long Way Home”) and Walter Murch (“Apocalypse Now”) received Career Achievement Awards; and Stephen Lovejoy (“Tales from the Crypt”) was honored with the Heritage Award.

See the full list of winners (indicated in bold) below:

BEST EDITED FEATURE FILM (Drama, Theatrical)

“Anatomy of a Fall”
Laurent Sénéchal

“Killers of the Flower Moon”
Thelma Schoonmaker

“Maestro”
Michelle Tesoro

“Oppenheimer”
Jennifer Lame

“Past Lives”
Keith Fraase

BEST EDITED FEATURE FILM (Comedy, Theatrical)

“Air”
William Goldenberg

“American Fiction”
Hilda Rasula

“Barbie”
Nick Houy

“The Holdovers”
Kevin Tent

“Poor Things”
Yorgos Mavropsaridis

BEST EDITED ANIMATED FEATURE FILM

“Elemental”
Stephen Schaffer

“Nimona”
Randy Trager, Erin Crackel

“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
Michael Andrews

“The Super Mario Bros. Movie”
Eric Osmond

“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”
Greg Levitan

BEST EDITED DOCUMENTARY (Theatrical)

“20 Days in Mariupol”
Michelle Mizner

“American Symphony”
Sammy Dane, Matthew Heineman, Jim Hession, Fernando Villegas

“Joan Baez: I Am a Noise”
Maeve O’Boyle

“Little Richard: I Am Everything”
Nyneve Minnear, Jake Hostetter

“Still: A Michael J. Fox Movie”
Michael Harte

BEST EDITED DOCUMENTARY (Non-Theatrical)

“100 Foot Wave”: “Jaws”
Alex Bayer, Alex Keipper, Quin O’Brien

“Albert Brooks: Defending My Life”
Bob Joyce

“Beckham”: “The Kick”
Michael Harte

“Being Mary Tyler Moore”
Mariah Rehmet

“Escaping Twin Flames”: “Up in Flames”
Martin Biehn, Kevin Hibbard, Inbal B. Lessner, Troy Takaki, Mimi Wilcox

BEST EDITED MULTI-CAMERA COMEDY SERIES

“Frasier”: “Blind Date”
Joseph Fulton

“How I Met Your Father”: “Daddy”
Russell Griffin

“The Upshaws”: “Off Beat”
Angel Gamboa Bryant

BEST EDITED SINGLE-CAMERA COMEDY SERIES

“Barry”: “Wow”
Ali Greer, Franky Guttman

“The Bear”: “Fishes”
Joanna Naugle

“The Bear”: “Forks”
Adam Epstein

“Only Murders in the Building”: “Sitzprobe”
Shelly Westerman, Payton Koch

“Ted Lasso”: “So Long, Farewell”
Melissa McCoy

BEST EDITED DRAMA SERIES

“Ahsoka”: “Fallen Jedi”
Dana E. Glauberman

“The Last of Us”: “Long, Long Time”
Timothy A. Good

“Slow Horses”: “Strange Games”
Sam Williams

“Succession”: “Conner’s Wedding”
Bill Henry

“Succession”: “With Open Eyes”
Ken Eluto

BEST EDITED FEATURE FILM (NON-THEATRICAL)

“Black Mirror: Beyond the Sea”
Jon Harris

“Flamin’ Hot”
Kayla M. Emter, Liza D. Espinas

“Reality”
Jennifer Vecchiarello, Ron Dulin

BEST EDITED LIMITED SERIES

“Beef”: “The Birds Don’t Sing, They Screech in Pain”
Harry Yoon, Laura Zempel

“Beef”: “The Great Fabricator”
Nat Fuller

“Fargo”: “The Paradox of Intermediate Transactions”
Christopher Nelson

“Fargo”: “The Tragedy of the Commons
Regis Kimble

“Lessons in Chemistry”: “Introduction to Chemistry”
Géraud Brisson, Daniel Martens

BEST EDITED NON-SCRIPTED SERIES

“Couples Therapy”: “Episode 310”
Delaney Lynch, Helen Kearns, Katrina Taylor

“Dancing with the Stars”: “S32.E5”
Laurens Van Charante, Ben Bulatao, Fernanda Cardoso, Jessie Sock, Jon Oliver, Neal Acosta, Raiko Siems, Joe Headrick, Mike Bennaton

“Deadliest Catch”: “Pain Level Ten”
Rob Butler, Isaiah Camp, Alexander Rubinow, Josh Stockero

BEST EDITED VARIETY TALK/SKETCH SHOW OR SPECIAL EVENT

“A Black Lady Sketch Show”: “My Love Language is Words of Defamation”
Stephanie Filo, Malinda Zehner Guerra, Taylor Joy Mason

“Last Week Tonight with John Oliver”: “Dollar Stores”
Anthony Miale

“Taylor Swift: The Eras Tour”
Dom Whitworth, Guy Harding, Hamish Lyons, Rupa Rathod, Ben Wainwright-Pearce, Reg Wrench

BEST EDITED ANIMATED SERIES

“Blue Eye Samurai”: “The Tale of the Ronin and The Bride”
Yuka Shirasuna

“Bob’s Burgers”: “Amelia”
Jeremy Reuben, Stephanie Earley

“Scott Pilgrim Takes Off”: “Ramona Rents a Video”
Keisuke Yanagi

ANNE V. COATES AWARD FOR STUDENT EDITING

Isaiah Clarke – Spanish Springs High School
Jamie Diaz – California State University Los Angeles
Ariel Emma Martin – Chapman University

SOURCE: IndieWire

About Michael Zotos 484 Articles
Founder and owner of Performer.com/Performer Media LLC, a multimedia content creator for a variety of national plus local print & electronic media affiliates.